OTROKOVICE – Společnost Toma z Otrokovic na Zlínsku a její dceřiné společnosti loni dosáhly tržeb ve výši 414,9 milionu korun. Ve srovnání s předchozím obdobím to znamená nárůst zhruba o 16 procent. Zisk pro zdanění činil 60 milionů korun, což je o 17 milionů více než v předchozím období. ČTK informaci získala z výroční zprávy společnosti.

Firma, která se zabývá především poskytováním služeb podnikům ve svém průmyslovém areálu, se v posledních letech stále více zaměřuje i na realizaci developerských projektů jak v bytové, tak i v komerční výstavbě. Loni například ukončila výstavbu tří bytových domů v Otrokovicích. Koupila také administrativní budovu ve Valašském Meziříčí a pozemky pro vybudování rezidenční čtvrti v katastru Kroměříže. Ve svém areálu firma loni postavila novou provozní halu za 7,1 milionu korun.

Letos firma zahájí mimo jiné výstavbu nových bytů v Hulíně na Kroměřížsku, stavbu podnikatelského centra v Otrokovicích a provede rekonstrukci objektu ve Valašském Meziříčí. Bude pokračovat další fáze rekonstrukce čistírny odpadních vod v Otrokovicích.

Součástí skupiny Toma je devět dceřiných společností, ve kterých má Toma a.s. rozhodující majetkový podíl. V otrokovickém areálu společnosti sídlí asi 130 firem, které zaměstnávají zhruba 2000 lidí. Toma vznikla oddělením ze státního podniku Svit, v roce 1993 byla privatizována. Základní kapitál společnosti činí 1,477 miliardy korun. Největším akcionářem je s 37,42 procenta akciová společnost Prosperita holding.